KUČANSKA DŽAMIJA

Istorijat

Muslimani porijeklom iz Kuča sagradili su drugu džamiju u Rožajama i to tek u prvoj polovini 19. vijeka - Kučansku džamiju ili Donju džamiju . Tačna godina gradnje ove džamije se još ne zna, ali prolazeći kroz Rožaje 1836. i 1838. godine, putopisac Ami Boué je zapisao da u Rožajama postoji samo jedna džamija, što znači da Kučanska džamija nije sagrađena prije 1838. godine. Kučanska je jedina rožajska džamija sačuvana u izvornom obliku : drveni je minaret, drveni krov, detaljne rezbarije, a način gradnje je isti kao i kod tradicionalnih kuća Rožaja - od kamena i drveta.

  Lokacija na Google mapi

Detalji o kulturnom dobru

Ono što džamiju čini arhitektonski posebnom i jedinstvenom na prostoru Crne Gore je to što je izgrađena od sasvim prirodnih materijala, dijelom od kamena, a dominantno od drveta. Ono što je čini unikatnom jeste njeno munare koje je u cjelini izgrađeno od drvenih elemenata, što nije uobičajeno kod te vrste objekata. Četvorovodni krov je takođe izgrađen od drveta – šindre. Kučanska džamija je kvadratne osnove, koja najvećim dijelom obuhvata prostor za molitvu. Kamen od kojeg je građena vidljiv je na bočnoj i zadnjoj strani, a unutrašnjost džamije je malterisana. Trijem je prvobitno bio urađen sa drvenim stubovima, drvenom ogradom i spoljašnjim mahvilom na galeriji trijema, a visoki krov pokriven je šindrom. Upotreba drveta u izgradnji džamije rezultat je duge tradicije gradnje kuća drvetom na ovom prostoru.

Postojeći izgled džamije je rezultat brojnih izmjena u posljednjih nekoliko decenija (od kojih su neke zabilježene a neke ne), što je najviše uočljivo na spoljašnjosti objekta. Posljednja veća obnova bila je 1983. godine, kada je pretrpjela zatvaranje i zastakljivanje ulaznog trijema kada su uvedeni i novi materijali (cigle, metal, staklo, crne linije na fugama...). Tada je i za ulaz zatvoren prvobitni ulaz u džamiju na glavnoj, uličnoj fasadi objekta, i otvoren ulaz sa lijeve bočne strane kao privremeno rješenje koje se i dalje ne mijenja. Za potrebe statičke stabilizacije džamije, ugao objekta na zadnjoj i bočnoj strani njegove temeljne zone ojačan je prije 25 godina betonskim potpornim zidom. U posljednje dvije decenije džamija je sa tri strane izgubila odgovarajuću vizuelnu dostupnost gradnjom višespratnih objekata sa bočnih strana džamije, kao i iza nje. Jedina trenutno dostupna vizura objektu je sa ulice u kojoj se nalazi.

Na trgu ispred Kučanske džamije očuvana je starija metalna česma sa kamenom klupom. Neposredna okolina džamije direktno utiče na smanjenje njenih ambijentalnih vrijednosti. Stanje džamije kao kulturno-istorijskog dobra je relativno dobro, iako je i dalje upitno statičko stanje objekta. Primejtna su oštećenja na fasadama, prozorima.